piątek, 6 lipca 2018

Niepodległość w praktyce

Bitwa. (l)WP vs WDW
Końcówka lat 80. Interwencja ZSRR w Polsce. Rosjanie to elitarna BGB złożona z desantu wspartego czołgami T-80. Polacy to gorzej wyposażony zmech. Podstawa to BWP-1 wsparte czołgami T-55AM. Północne Mazowsze.


Pozycje wyjściowe. Rosjanie w wyników problemów na tyłach wkraczają do bitwy osłabieni. Stronę Polską za to całą bitwę prześladowały problemy z dowodzeniem.


Do głównych walka dochodzi na polskiej lewej flance. Po obu stronach główny ciężar walki przyjmują na siebie 2 kompanijne grupy. Walki skupiają się na kompleksie zabudowań szkoły podstawowej. Polska piechota dociera do pozycji wyjściowych, spiesza się, ale w wyniku zamieszania w strukturach dowodzenia zostaje na pozycjach. w tej niekorzystnej sytuacji zostaje zaskoczona przez Rosjan. Dochodzi do pojedynków pancernych na skrajnie bliskich odległościach (50-300m) między polskimi Meridami, a Radzickimi T-80BW. Po obu stronach w walki angażuje się piechota z granatnikami. Rosjanie próbują zatrzymać kolejną kompanie próbującą pomóc towarzyszą. Atakujące śmigłowce Mi-24D zostają powstrzymane ogniem sprawnej obrony przeciwlotniczej, jednak artyleria przybija do ziemi posiłkową kompanie.


Sytuacja kompani na przedpolu szkoły jest tragiczna. Bezpośredniego wsparcia udzielają jej działa 85mm. Ujawniając swoją pozycję narażają się na ostrzał rosyjskich haubic.


Na pomoc wojskom lądowym nadlatują szturmowce. Przybita kompania z osłoną lotnictw i artylerii rusza do dalszej walki. Zmusza radzieckie czołgi do przerwania walki i odwrotu i zadaje spore straty.


Na prawej obie strony zachowują bierność. W obawie przed stratami nikt nie chce ujawnić swoich pozycji. Bitwa kończy się odwrotem Rosjan - łamią się jako pierwsi - jednak Polacy byli praktycznie równie bliscy katastrofy.

Brak komentarzy: